https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

HRAVOSŤ AKO ZÁKLADNÝ ATRIBÚT DETSKEJ IZBY

29.11.2018 │ Detskú izbu netvorí iba nábytok. Nie je to priestor medzi štyrmi stenami, kde vaše dieťa len vypĺňa voľný čas. Je to miesto, ktoré mu umožní snívať, dá priestor kreativite a nechá ho preniknúť do tajov vlastnej fantázie a predstavivosti. Hoci si detská izba žiada dimenzovanie na tri zóny, hraciu časť nechajte preniknúť aj do spacej a pracovnej časti. Čaro, zábava a pestrosť sa stanú hlavnými dekoratérmi tejto špecifickej miestnosti. 

Izba determinovaná hravosťou by mala byť plná činnosti a kreativity, no zároveň podporovať čas pre oddych a vzdelanie. Aj v tomto prípade by však malo platiť pravidlo - škola hrou! Existuje celý rad tematík, na základe ktorých možno zariadiť izbu plnú radosti. Princezné, fantazijné bytosti, obľúbení akční hrdinovia či rozprávkové bytosti však nemusia byť tou správnou predlohou pre zariadenie detskej izby. Hoci zohrávajú v živote vášho dieťaťa dôležitú rolu najmä z hľadiska socializácie, to však nie je podmienkou pre prítomnosť daného motívu na každom predmete izby – od obliečok cez nábytok až po dekorácie. Ak chcete, aby sa cítili ako v rozprávke, začnite s výberom farieb, posteľ pomocou vankúšov a textílií premeňte na malé kráľovstvo a priestoru na hranie vytvorte magickú atmosféru prostredníctvom zaujímavých detailov inšpirovaných hoci aj konkrétnym príbehom. Môže to byť veľký bútľavý strom, kozmická raketa či indiánske „teepee“. Dôležité je, aby vašim deťom dávali pocit bezpečia a radosti a mohli sa tu kedykoľvek uchýliť, či už pre nerušené hranie, snívanie alebo leňošenie. Taký štýlový bunker, do ktorého si pozvú kamarátov, no kedykoľvek sa premení na súkromnú skrýšu plnú detských tajomstiev. Dômyselne pristupujte aj k výberu hračiek. Vaše deti nepotrebujú dvadsať bábik a autíčok. Dbajte na to, aby prispievali k ich vývoju a vzdelaniu, inšpirovali ich k tvorbe, konštruktívne rozvíjali myseľ a podporovali v učení. V hracej zóne eliminujte použitie počítača, tabletu či inej elektroniky, ktoré môže byť síce edukatívne, ale len v primeranej miere.

Ako na zariadenie izby pre malé princezné?

Interpretovať rozprávkový, no zároveň vkusný vzhľad izby určenej malej slečne možno prostredníctvom klasických odtieňov ružovej a fialovej. Infantilnosť je v tomto prípade dovolená, aj to však v únosných medziach, preto ju kontrastne doplňte tyrkysovou, rubínovou či ametystovou. Pôsobivý výsledok dosiahnete aj s diakritikou bielej v kombinácii so svetlo-broskyňovou. Túto subtílnu dvojicu oživte dávkou zábavných vzorov a detská izba sa rozospieva v tónoch čarovného detského dizajnu. V dievčenskej izbe by rozhodne nemalo chýbať veľké zrkadlo symbolizujúce akési okno do rozprávkovej ríše. Okrem symbolického charakteru tu má však aj funkčný charakter a poslúži malej princeznej na obzeranie sa vo svojich obľúbených šatách. Jeho rozmery by preto mali zodpovedať výške postavy. Dôsledne premyslite aj jeho polohu, najmä v dostatočnej vzdialenosti od postele. Dieťa by sa mohlo v noci po prebudení zľaknúť svojho odrazu, čo určite neprispieva k zdravému a pokojnému spánku. Myšlienku magickej izby podporíte aj výberom materiálov. Pokiaľ je to možné, vynechajte plasty a siahnite po dreve, ktoré dodá miestnosti jemnosť, pohodu a útulnosť. Očakávanú atmosféru dosiahnete výberom masívu vo svetlom odtieni a s ladnou štruktúrou, ktorá nádherne pohltí trojicu nábytku – posteľ, stôl, skriňa a zabezpečí príjemné vybavenie miestnosti.  

Nápady pre chlapčenskú izbu

Chlapci milujú akčné postavy a hrdinov, preto zjednoťte a podmieňte podobu chlapčenskej izby dobrodružstvom. Izba plná vzrušenia, akcie a záhad podnieti vaše dieťa vydať sa každý deň na cestu magických zážitkov. Motívu magického sveta podriaďte aj farebnú škálu, ktorá nemusí mať chladný charakter. Malý hrdinovia určite ocenia zelenú, červenú a tiež oranžovú. Vyhnite sa plagátom pokrývajúcim steny a nechajte predstavivosť a fantáziu putovať po priestore prostredníctvom zaujímavých detailov, akými môžu byť tapety, rafinované odkladacie priestory alebo svietidlá. Ak sa vaše dieťa pravidelne venuje nejakému športu alebo umeniu, podporujte ho v tom aj prostredníctvom zariadenia izby. Vytvorte vitrínku pre vystavenie získaných diplomov, ocenení, medailí a trofejí alebo jeho umeleckých výtvorov v podobe obrázkov a iných vlastnoručne vytvorených predmetov. Bude sa tak cítiť výnimočne a dáte mu najavo, že  si vážite jeho úsilie, čo ho môže motivovať v danej aktivite a záľube. Dôležitým prvkom chlapčenskej izby bude tiež výber koberca a rôznych úložných boxov. Vizuálny impulz prichádzajúci od podlahy šikovne rozžiari celú miestnosť. Pri zariaďovaní izby preto pokojne môžete začať výberom koberca a jeho farby, štruktúru alebo motívy potom premietnite do iných prvkov izby. Dosiahnuť tento efekt vám pomôžu štýlové puffy, hravé behúne a tiež úložné škatule so zábavnými tvarmi a prevedeniami, ktoré sa stanú funkčným doplnkom podporujúcim hravosť miestnosti.

Ktoré ďalšie faktory ovplyvňujú zariadenie detskej izby?

Radí dizajnérka Jasna Bosnič Opavská z ateliéru Jasna Krasna

"Pri navrhovaní detskej izby sa stretávam s dvomi úrovňami požiadaviek. Jedny zadávajú rodičia, druhé deti. Rodičia sa sústreďujú skôr na praktické otázky tykajúce sa úložného priestoru, zdravého spania a priestoru pre školské povinnosti. Deti vždy majú jasnú predstavu o farebnosti a priestore pre hru a svoje koníčky. Úlohou dizajnéra či interiérového architekta je preto tieto požiadavky skĺbiť. Často len na necelých 15m2. Dôležité je v tomto smere nezanedbať žiadnu príležitosť pre vytvorenie úložného priestoru, no súčasne zabezpečiť primerané dispozičné rozdelenie na zóny pre spanie a oddych, školské povinnosti a hru. Posteľ je vhodné umiestniť čo najďalej od vchodových dverí, ideálne do rohu, tak aby sa spiace dieťa cítilo bezpečne, no zároveň malo prehľad o celej miestnosti. Kvalitný matrac je samozrejmosťou. Malé izby si priam žiadajú využiť priestor pod posteľou na uskladnenie vecí. Neporiadok pod posteľou a nahromadené nepotrebné, ktoré sa používajú len sporadicky nie sú však riešením pre zdravý a pokojný spánok, preto voľte možnosť častejšieho triedenia nepotrebných predmetov a zapojte do toho aj deti. Sami najlepšie vedia, čo už neprináša do ich života pôžitok. K posteli nezabudnite umiestniť nočnú lampu na čítanie, ale aj na zaháňanie zlých snov a príšer. Pre polohu stola platí všeobecné pravidlo, ktoré určuje jeho umiestnenie pod oknom tak, aby svetlo naň dopadalo priamo, zľava (pre pravákov) alebo sprava (pre ľavákov). V súčasnosti, kedy sa v každej detskej izbe už pravdepodobne nachádza počítač sa tento princíp mení. Zraku vášho dieťaťa rozhodne neprispieva, ak počas práce za počítačom prichádza svetlo spoza obrazovky. S pribúdajúcim vekom a školskými povinnosťami bude v pracovnej časti tráviť viac času, preto nešetrite ani na kvalitnej stoličke, ktorá podporuje správne sedenie a zdravý vývin chrbtice. V detskej izbe, viac ako v iných miestnostiach, je obzvlášť potrebné dbať na bezpečnosť. Nábytok by nemal mať ostré hrany a pod kusové koberce sa odporúča nalepiť protišmykové podložky."

AUTOR: PG
FOTO: AMARA, CIRCU FURNITURE