https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

GLAMOUR KUCHYŇA: ŠARM, NOBLESA A LESK

26.08.2018 │ Kuchyňa má v rámci interiéru dominantné postavenie. Je miestnosťou, kde sa stretávame s rodinou i priateľmi, priestorom, kde spoločne stolujeme. Z tohto dôvodu by mala plniť okrem funkčnosti aj estetickú úlohu. Vytvorte si majestátnu kuchyňu v s nádychom lesku a okázalosti - vsaďte na glamour dizajn.

Čo znamená pojem glamour? Môžete si pod ním predstaviť hneď niekoľko charakteristických definícií ako opulentnosť, lesk, pôvab, príťažlivosť či dokonalý luxus. A presne taký je. Objavil sa už v 20-tych rokoch minulého storočia, kedy sme ho poznali najmä z fotografie s charakteristickou statickou pózou, ktorá zachytávala ženskú zvodnosť. Postupne sa začal objavovať v móde a plynulo sa etabloval i v oblasti bývania. Na prvý pohľad možno nadobudnete pocit, že ide o historicky ťažší štýl, opak je však pravdou. Dnešná podoba glamouru prešla progresom a získala si významné postavenie v rámci interiérového dizajnu, ktorého obľube sa teší čoraz väčší počet jeho nadšencov. Glamour štýl je charakteristický nápadnými doplnkami, sýtymi farbami, zamatovou mäkkosťou, výraznými vzormi a exotickými drevinami. Rozhodne nie je pre hanblivé povahy.

Pokiaľ si chcete kvalitnú dávku noblesy zabezpečiť aj vo vašej kuchyni, nemali by ste opomenúť dvierka kuchynskej linky s povrchovou úpravou vo vysokom lesku. Rozhodne jej dodajú povestný šmrnc. Svoje opodstatnenie si tu nájde aj kuchynský ostrov či barový pult, ideálne, ak bude nadväzovať na materiály a farby použité na kuchynskej linke. Ako vhodný materiál vám môže poslúžiť mramor alebo ónyx. Nielenže sú synonymom luxusu, ale spĺňajú i tie najvyššie požiadavky z hľadiska kvality. Doplniť ich môžete dizajnovými barovými stoličkami s prvkami strieborného alebo zlatého kovu, prípadne exotického dreva.

Keďže kuchyňa nadobudla za posledné roky nový rozmer, stal sa z nej priestor, ktorý má rozhodne čo ukázať. Deliace steny ustúpili do pozadia a nahradili ich posuvné systémy elegantne spájajúce kuchyňu s obývačkou. Pokiaľ sú aj u vás tieto miestnosti prepojené, prípadne rozdelené do zón prostredníctvom nábytku, dbajte, aby ich farebnosť zostala vo vzájomnom súlade. Rozhodne sa však nemusíte báť ani zlatej či čiernej úpravy, ktorá k tomuto štýlu neodmysliteľne patrí.

Čistý a elegantný dizajn podporíte vstavanými hi-tec spotrebičmi a sklenenou kuchynskou zástenou, do ktorej zabudujte LED osvetlenie. Zvýrazní lesklé povrchy a zároveň splní funkciu dobre osvetleného priestoru pri práci. Svoje postavenie si v rámci glamour štýlu našiel aj trend vysokolesklých materiálov, čistých línií, bezúchytových systémov alebo zapustených úchytov. Dizajn je o detailoch, preto ich nepodceňujte ani pri výbere batérií či digestora. Ich súčasné formy prevedenia sú skvostom, ktorý nadčasovo vyšperkuje aj vašu kuchyňu. Pracujte s lešteným mramorom, využite ho na podlahe alebo ako obklad stien či v podobe pracovnej dosky na kuchynskej linke.

Nezabúdajte ani na jedáleň, ktorá by mala byť rovnocennou súčasťou každej kuchyne. Jej hlavným menovateľom je jedálenský stôl. Mal by byť masívny, ideálne veľkých rozmerov, aby so štýlom podčiarkol atmosféru hojnosti, ktorá ku glamour štýlu rozhodne patrí. Umiestnite nad ním extravagantný viacramenný luster s výraznými odleskami, ktorý už na prvý pohľad zaujme. Ako kontrast k veľkolepému stolu zvoľte čalúnené stoličky s mäkkou, najlepšie zamatovou látkou v sýtych farbách alebo s florálnymi vzormi. Samozrejme, okrem dizajnu netreba opomenúť ich kvalitu či ergonomické vlastnosti.

Stačí poznať pár zásad, ktoré zahalia váš interiér do rúška prepychu a atmosféra hollywoodských rezidencií zavíta do vašej domácnosti. Používajte výrazné prvky. Oživte interiér čerstvými kvetmi. Spravte vašu kuchyňu výnimočnou a dodajte celému priestoru teatrálnosť.

TIP ODBORNÍKA
Dizajnérka Henrieta Uhlárová z ateliéru CU Architecture & Interiors
V glamour jedálni by na stole rozhodne nemala chýbať krištáľová váza s čerstvými kvetmi. Ideálne, ak to budú ruže alebo pivonky. Rovnakú službu spravia aj krištáľové misy či naleštené svietniky. V zásade je vítané všetko, čo sa leskne a trbliece. Ani tu však netreba zabúdať na tú správnu dávku únosnosti, aby sa z vašej kuchyne nestal gýčový interiér.
→ Svieža skrinka Chantelle
priniesla novú podobu
do barového nábytku a je
špeciálne upravená tak, aby
bola dokonalým domovom
pre vaše nádherné likéry,
jemné destilované liehoviny,
vína a dekoratívne predmety.
Jej charakteristickou črtou
je čalúnené telo, unikátne
nožičky a tvar rukoväte.
Štýlovo zapadne do glamour
interiéru. Jetclass Group
→ Ikonický čajový
stolík Enzo má štruktúru
vyrobenú z dýhy
a rám z nehrdzavejúcej
ocele. Kolesá
a zlaté detaily sú
stredobodom tohto
kúsku, ktorý prinesie
výrazný a nádherný
vzhľad do akéhokoľvek
interiéru. Jetclass
Group
→ Svetoznámy
dizajnér Tom Dixon
je zárukou kvality
a nadčasového
dizajnu. Tentoraz
vytvoril kolekciu
doplnkov na prípravu
kávy v bronzovej
farbe s metalickými
odleskami, ktorá
bude ozdobou
každej kuchyne.

AUTOR: TM
FOTO: BOCA DO LOBO, TOM DIXON, JETCLASS GROUP, YABU PUSHELBERG, KOKET DESIGN