https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

FUNKČNÁ KUCHYŇA V ELEGANTNOM ŠATE

16.10.2018 │ Čoraz viac si nás podmaňuje minimalizmus – vďaka jeho príťažlivej vzdušnosti, pragmatizmu, svetlosti či jednoduchosti... Už zopár rokov vieme, že spojenie týchto slov vie najlepšie vystihnúť škandinávsky dizajn. Nuž a kde najviac oceníme tento druh elegantnej funkčnosti? Predsa na mieste, kde sa potrebujeme v tejto dobe rýchlo, efektívne pohybovať a oddýchnuť si pri dobrom jedle - v kuchyni.

Plánujete odieť kuchyňu do škandinávskeho štýlu? Potom prioritne stavte na svetlé spektrum farieb. Nič nepokazíte jednoduchosťou bielej farby trebárs aj v kombinácii so svetlým prírodným drevom. Výraznou črtou škandinávskych kuchýň je výber rovnako bledých alebo pastelových farieb podláh a stien. Určite zabudnite na dominantnosť tmavých prvkov, kompromisom však môžu byť napríklad aj tmavšie prírodné farby dreva ako odtiene dubu alebo navarskej borovice. Treba ale dodať, že vzdušnosť a svetlosť celého priestoru vám nemusí zaručiť len výber farieb, ale aj výber materiálu. Pomôcť nám môže kuchynská linka alebo jedálenský stôl z masívneho skla a samozrejmosťou by mali byť aj veľké okná s bielymi či drevenými rámami, ktoré môžeme doplniť priesvitnými či inak svetlými záclonami. V prípade kuchynskej linky môžeme docieliť vytúženú estetickosť a štýlovosť najnovšieho severského dizajnu výberom bieleho mramoru.

KUCHYŇA MUSÍ BYŤ PREDOVŠETKÝM FUNKČNÁ, INAK VÁS JEJ KRÁSA NEDOKÁŽE POTEŠIŤ

Pri umiestňovaní jednotlivých častí kuchyne by sme sa v prvom rade mali zamyslieť na celý proces prípravy jedla. Samozrejme, je potrebné myslieť na úložný priestor pre koreniny a veci potrebné k vareniu, akými sú hrnce a iné komponenty. Hrnce, korenia a riad priamo pri varnej platni zaručujú jednoduchú manipuláciu a krátku vzdialenosť tam, kde je potrebné zájsť pri varení. To znamená, že ak je jedlo uskladnené v chladničke a špajzi, mali by byť pri sebe.

KOMPOZÍCIA KUCHYNE - ALFOU A OMEGOU SÚ PRAKTICKÉ A NÁPADITÉ ÚLOŽNÉ PRIESTORY

Úložné priestory závisia od veľkosti miestnosti. Čím je kuchyňa menšia, tým je väčší problém, kam veci umiestniť. Rôzne zásuvky, skrinky a iné riešenia nábytkov - to sú riešenia, ktoré ušetria veľa miesta a zároveň dokonale uložia a neostanú nám na očiach, takže budeme mať pocit väčšieho priestoru a poriadku. Dômyselné úložné priestory vyšperkujú krásu miestnosti po funkčnej stránke. Systém mechanického otvárania bezúchytkových čiel jednoduchým ťuknutím je už zopár rokov na trhu. Horúcim hitom sú však výsuvy, ktoré sa otvárajú elektricky po ľahkom dotyku a zároveň jemne zatvárajú vďaka tlmiacemu systému. Výklopy možno zatvárať dokonca aj ideálne umiestneným tlačidlom. Ideálne miesto na pracovnú plochu je medzi drezom a varnou doskou, vďaka čomu máme krátku vzdialenosť k vode, varnej doske aj k nádobe na odpadky. Jedlo vždy rozbalíme a očistíme, takže ďalší kuchynský postup by mal spočívať v jeho aplikácii na linku alebo vyhodení zbytočných častí do odpadkového koša. Odtiaľto by sme mali mať dobrý prístup k nožom, doskám na krájanie a aj ku koreninám. Jedlo ďalej postupuje do umývadla a následne sa pripravuje na varnú dosku či rúru. Dostatok pracovného a úložného priestoru medzi drezom a sporákom vytvára ideálnych 90 cm. Do ich blízkosti si ukladajte príbory a poháre. Prestieranie stola bude tak omnoho pohodlnejšie. Ak je nablízku ešte aj umývačka, uloženie čistého riadu je raz-dva hotové. Pri umývaní, čistení a likvidácii je dôležitá tiež hygiena. Vo výsuve pod drezom preto musí byť všetko dokonale prístupné a prehľadne uložené.

NÁVRAT K PRÍRODE PO VŠETKÝCH STRÁNKACH – RECYKLÁCIA JE V KURZE

Kuchynské linky môžu byť vyrábané z masívu alebo laminátu a dyhy. Všetko však opäť záleží na požiadavkách a vkuse nás samotných. Kuchyňu v škandinávskom štýle je možné vyrobiť zo všetkých materiálov. Samozrejme odlišná je kvalita a cena. Najkvalitnejšie a samozrejme aj finančne najnáročnejšie sú linky z dreveného masívu. Aktuálne sú však na trhu kvalitné riešenia aj z laminátu, dyhy či akrylátu a skla. Pri dosiahnutí efektu aktuálnych trendov škandinávskej kuchyne rozhoduje skôr rozloženie a farebná kombinácia jednotlivých prvkov.

MAXIMÁLNY PRIESTOR VĎAKA MINIMALIZMU

Minimalizmus nie vždy znamená mať niečoho málo. V tomto prípade to skôr znamená mať veľa – jednoduchý a čistý dizajn nám ponúkne priestor. Podstatou je mať urobený dobrý plán pre odkladanie vecí. Ak sa priestor efektívne využije a pritom sa neskombinuje veľa materiálov, rozhodne sa nič nepokazí. Nebojte sa však použiť aj nápadité dekoračné prvky. Ak sa bojíte fádnosti a jednotvárnosti farieb, vyhoďte si z kopýtka a stavte trebárs na extravagantné barové stoličky či lampy z farebného skla. Tento štýl si totiž extravagantný prvok jednoznačne žiada. Tu má však extravagancia úplne iný rozmer – ako napríklad pri interiéroch, kde sa kombinuje koža a kryštál. V tomto kontexte je extravagancia spájaná aj s továrenskými lampami či doplnkami z doby minulej.

AUTOR: AF
FOTO: ARCHIV REDAKCIE