https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

AKO VYBRAŤ SEDAČKU? PORADÍ VÁM ODBORNÍK!

21.10.2018 │ Sedačka je investícia, ktorá si zaslúži náležitú pozornosť. Je kráľovnou obývacieho priestoru a jedným z najnamáhanejších kusov nábytku vôbec. Okrem dizajnových aspektov sú preto nemenej dôležité aj jej funkčné dispozície. Vyberte si to najlepšie vo svojej kategórii. Za peniaze, ktoré ste ochotní investovať, musíte dostať čo najviac!

Radí odborník na sedačky Miroslav HUDÁK.

ROZMER A TVAR

V prvom rade musia byť tieto dve vlastnosti zohľadnené k dispozícii miestnosti. Pokiaľ meníte starú sedačku za novú, už viete posúdiť, aký typ je do vašej obývačky vhodný. Ak však kupujete sedačku do nového priestoru, treba odhadnúť plochu, ktorú sedačka zaberie. Sústreďte sa na hĺbku sedačky, prechody v miestnosti, odstup od nábytku, priestor na závesy a iné prvky, ktoré by neskôr mohli spôsobiť problém.

VYUŽITIE

Určite záleží aj na tom, ako často sedačku využívate a aká váha na ňu pôsobí. Pre zdravé sedenie zvoľte ergonomicky riešenú konštrukciu, kde hĺbka sedu je približne 57 cm. Chrbtica sa dotýka operadla, ktoré by malo byť vyššie pre opretie hlavy a samotné sedenie tvrdšie. Pri ležérnejšom využívaní môže byť sedenie aj mäkšie. Platí však zásada, čím mäkšie, tým náročnejšie na kvalitu materiálov.

FUNKCIONALITA

Treba si uvedomiť, že sedačka je v prvom rade na sedenie. Ak potrebujete aj funkciu spacieho lôžka, zvoľte radšej jednoduché systémy, ktoré neovplyvnia kvalitu sedenia. Opatrne s polohovateľnými záhlavníkmi a opierkami, ktoré sa kazia neprimeranou záťažou.

POŤAHOVÝ MATERIÁL

Čo sa týka voľby poťahu, najmenej kvalitná je určite koženka. Ak zvolíte kožu, je dôležité, či ide o korigovanú kožu, ktorá je mechanicky odolná a dobre sa čistí, ale pigment na povrchu môže zapríčiniť pocit chladu v zimných mesiacoch a opak v letných mesiach. Samozrejme, technológia pokročila a na trhu sú výrobcovia, ktorých výrobky rušia tento fakt. Nekorigované anilínové kože, prípadne takzvaný nubuck, sú drahší variant, no jemne brúsená koža vyzerá fantasticky, je príjemná na dotyk a čistí sa lepšie ako látka. Pri látkach treba dbať na parametre ako oder a údržba. Dajte si však pozor. Vysoký počet „cyklov martindale“ (minimálny počet kmitov, ktorými sa otrie filc o látku bez viditeľných stôp poškodenia) ešte neznamená kvalitu. Berte s rezervou aj kategorizáciu typu: tenké – hrubé, studené a teplé, morené či farbené, umývateľné alebo neumývateľné. Ide len o marketing, nie dôležité vlastnosti.

NÁKUPNÝ PROCES

Zistite, z čoho je vyrobená kostra sedačky. Najkvalitnejšia je z masívu, pri správnej konštrukcii môže byť doplnená drevotrieskou, prípadne sololitom. Opýtajte sa na výplne sedákov a operadiel. Dajte si ukázať sedačku v „reze“ a informujte sa o výhodách a nevýhodách materiálov. Opýtajte sa, ako riešiť reklamáciu. Zistite najbežnejšie prípady reklamácií, ich postup, lehoty a kto je zodpovedný.

SEDAČKA PLNÁ PREKVAPENÍ

Ponuka sedačiek s pridanou funkciou sa rozširuje. V portfóliu firiem nájdete polohovateľné a multifunkčné sedačky, sedačky s osvetlením či s výsuvnými sedákmi alebo dokovacími stanicami pre mobilné zariadenia. Pokiaľ si nesiete prácu aj domov, vymeňte aspoň na chvíľu stoličku za sedačku. S multifunkčnou sedačkou máte k práci či k oddychu všetko pekne poruke. Sedačka vám môže ponúknuť viaceré funkcie:

  • dokovaciu stanicu pre Apple componenty,
  • nabíjačky na všetky mobilné telefóny a tablety, 
  • wii pre spojenie Vášho mobilu či tabletu s iným príslušenstvom, 
  • bluetooth pre spojenie Vášho mobilu či tabletu s iným príslušenstvom, 
  • reprosústavu, 
  • úložný priestor, 
  • otvory s držiakmi na nápoje,
  • USB port, 
  • port pre sluchátka.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE