Brix products - Grown for flavour
Brix products - Grown for flavour

KOTEREC NA ZÁHRADE: IDEÁLNE MIESTO PRE VÁŠHO PSA

19.07.2019 │ Radi by ste svojmu štvornohému kamarátovi zaobstarali vlastný útulný domov, aby ste ho bez problémov mohli nechať v záhrade, keď odídete do práce, či keď prší? Ideálnym nápadom pre vás sa stáva koterec pre psa, určený najmä psom zvyknutým žiť celoročne vonku.

Aký veľký a z akého materiálu?

Výber vhodného koterca pre psa závisí na veľkosti psa a rozmeroch výbehu. Ak viete, že pes bude v koterci tráviť veľa času, radšej mu kúpte koterec s väčším výbehom, aby mal svoje pohodlie a mohol sa ponaťahovať. Pre veľké plemená je vhodná búda s veľkosťou 140 cm x 80 cm x 80 cm a naopak pre malé plemená rozmer 95 cm × 50 cm x 50 cm. Koterce môžete vybrať v odporúčanej veľkosti 2 x 2 metre, 2,5 x 3,5 metra alebo až 2 x 4 metre.

Koterec si môžete buď napevno "ukotviť" do zeme bez možnosti presunu, alebo naopak si môžete zaobstarať posuvný koterec, ktorý môžete rozložiť a zložiť na inom mieste. Koterec by ste mali umiestniť blízko obydlia, aby pes nemal pocit, že s vami stratil kontakt. Súčasne sa tiež snažte vybrať miesto, kde nie je prievan, a pes nebude vyrušovaný nežiaducimi cudzími ľuďmi. Uvidíte, ako si svoje miesto pokoja obľúbi.

Materiálov v dnešnej dobe existuje veľké množstvo, ale asi najlepšou voľbou sú plechové koterce z odolného pozinkovaného plechu, ktorý je vodeodolný a počas horších vonkajších podmienok nedôjde k jeho poškodeniu. Podlaha koterca môže byť drevená, ktorú pes ale môže ľahšie zničiť, či betónová. Môžete sa však rozhodnúť aj pre kombináciu týchto podláh. V jednej časti vybudujete drevenú podlahu držiacu teplo, ktorá sa bude hodiť v zime, a druhú časť vybetónujete. "Studená" časť z betónu bude naopak v letných mesiacoch psa chladiť. Strecha by potom mala byť z pozinkovaného plechu a zošikmená, aby dobre odtekala voda pri daždi.

Ako by mal koterec vyzerať?

aždý koterec je vhodný pre akékoľvek plemeno a veľkosť psa, stačí mu len prispôsobiť veľkosť koterca a búdy. Každý správny koterec by mal mať tri plné steny, aby na psa nefúkalo. Následne je niekoľko možností, ako koterec uzavrieť. Môžete využiť klasické plotové pletivo, betonársku sieť s okami 10 x 10 cm s hrúbkou 4-5 mm (nevýhodou ale je, že hrdzavie) alebo zvoliť najkvalitnejší a najbezpečnejší materiál - pozinkované nerezové mreže v rámoch. 

Búda v koterci

Koterec sa odporúča vybaviť aj zateplenou búdou, v ktorej si pes môže bez rušenia kedykoľvek oddýchnuť, a bude tam v teple. Búda pre psa by mala mať dvojité steny, medzi ktorými je polystyrén, ktorý búdu spoľahlivo zateplí a v lete ochráni pred horúcim vzduchom. Ideálna búda sa skladá z "predsiene" a "spálne" oddelenej prepážkou, čím sa zamedzí prievanu vzduchu. Vietor sa teda dostane maximálne do predsiene a nebude psa rušiť pri spánku. Búdy sa vyrábajú prevažne z dreva, príjemného a voňavého materiálu nielen pre psov. Ideálny je typ búdy, ktorý sa dá zhora otvoriť, pretože nikdy neviete, kedy sa vám táto funkcia bude hodiť.