https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Štátny príspevok zahŕňa aj výmenu okien

17.12.2015 - Vchodové dvere a okná môžete teraz vymeniť lacnejšie s využitím štátneho príspevku, podmienkou však je, aby to bolo súčasťou celkového zateplenia rodinného domu staršieho ako 10 rokov. Vyplýva to z podmienok pre zatepľovací program vlády s využitím eurofondov.

Vymeniť staré okná za nové sa oplatí vždy, keď už nespĺňajú energetické požiadavky. Týka sa to nielen drevených, ale aj starších plastových či hliníkových okien, ktoré narúšajú tepelnú pohodu domácnosti. Ak plánujete uskutočniť zateplenie domu, dôkladne zvážte aj výmenu okien, aby nová izolácia bola naozaj efektívna, a nevznikli tak veľké tepelné mosty.

Podmienky získania príspevku

Jednou zo základných podmienok poskytnutia príspevku je zrealizovať výmenu otvorových konštrukcií zhotoviteľom s licenciou (podmienka je platná od 1.1.2017). Príspevok na zateplenie rodinného domu sa môže poskytnúť do výšky 30 % oprávnených a uhradených nákladov (max. 6 000 eur). Môže sa ešte zvýšiť o ďalších 500 eur na náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu a vypracovania energetického certifikátu.

Príspevok na zateplenie rodinného domu bude možné poskytnúť na tie stavebné konštrukcie, ktoré sú predmetom zatepľovania a spĺňajú hodnoty podľa slovenskej technickej normy. V prípade, ak sa nezatepľuje celá tepelná obálka budovy, ostatné konštrukcie musia spĺňať aspoň minimálne požadované hodnoty podľa slovenskej technickej normy. Súčasne však súčasťou projektového riešenia musí byť odôvodnenie prečo sa tieto konštrukcie nezatepľujú. Znamená to, že po zrealizovaní zateplenia musia byť v súlade s platnou technickou normou všetky stavebné konštrukcie tvoriace obálku rodinného domu.

Myslite aj na strechu

K veľkým energetickým stratám dochádza v domácnosti aj prostredníctvom strechy. Zo zverejnených podmienok vyplýva, že štátny príspevok sa netýka výmeny strechy, avšak zahŕňa realizáciu zateplenia strešného plášťa. Pri tomto kroku je dôležité zhodnotiť celkový stav strechy, aby narušená strešná krytina časom neznehodnotila zateplenie pod ňou. Bez izolácie stropu je však celkový efekt zatepľovania oveľa nižší.

Autor: Paperlife, PG

Foto: Mirador, Tondach, Makrowin

"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie