Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

ČO JE KĽÚČOM K SPRÁVNEMU NÁVRHU OBÝVAČKY? 3. časť - OSVETLENIE A FARBY

12.1.2019 │ Nájdete v nej útočisko po dlhom dni, usadí vašich hostí a poskytne dostatok priestoru pre pracovné i voľno-časové aktivity. Obývačka predstavuje najfrekventovanejší a často aj najväčší priestor v domácnosti, ktorý musí ustáť naozaj rôznorodé využitie. Keďže súčasne musí zabezpečovať podmienky pre všetkých členov domácnosti a tiež príležitostné požiadavky návštevy, jej podobu je náročné navrhnúť. Musíme sa v nej cítiť pohodlne, mala by však byť dostatočne funkčná a zároveň si zachovať reprezentatívny charakter. Spolu s dizajnérkou Renátou Botev vám v ďalšom diely seriálu príspevkov o interiérovom dizajne prinášame návod ako dosiahnuť uspokojivé zariadenie obývačky.

Osvetlenie

Voľba a osadenie osvetlenia v obývačke si vyžaduje rovnakú pozornosť ako v prípade ostatného zariadenia. Správnym výberom totiž dokážete nádherne prepojiť celý priestor obývačky. Najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť je umiestniť symetricky niekoľko stolových lámp na postranné stolíky. Inú dimenziu dodá miestnosti veľkolepý luster, ktorý je zárukou elegancie. Ak však túžite po takomto kúsku vo vašej obývačke, myslite na to, že výška stropu by mala byť minimálne 275 cm, aby nezasahoval zbytočne do priestoru vášho najčastejšieho pohybu. V obývačke sa uplatní najviac druhov svietidiel, pretože ako spoločenský priestor a miesto rodinných stretnutí poskytuje podmienky pre rôznorodé aktivity. Je potrebné preto zabezpečiť distribuovanie svetla rovnomerne, čo možno dosiahnuť optimálnou kombináciou stolových, stojanových, plošných a závesných svietidiel. V prípade stropných druhov dbajte na to, aby vám pri sedení svetlo nedopadalo priamo na hlavu.

Voľba farebnej palety

Niekoľko preverených farebných schém pre vašu obývačku, od jemnej a útulnej až po odvážnu a sebavedomú

1 ↓ Ukážka komfortno-elegantného konceptu vrstvenia teplých neutrálnych farieb radených tón v tóne. Kamenné šedé odtiene s akcentom fialovej a okrovej sú veľmi obľúbenou kombináciou pre moderný alebo klasický interiér. V takto ladenom priestore spomedzi materiálov nádherne vynikne bronz a skamenelé drevo.

2 ↓ Klasická a vždy elegantná kombinácia olivovo-zelených tónov s odtieňmi béžovej a slonovej kosti sú voľbou na istotu, preto ak túžite dosiahnuť priestor s klasickou atmosférou, pustite sa týmto smerom: na steny naneste krémový odtieň, dekorácie okien udržte v olivovo zelených farbách, sedaciemu nábytku priznajte béžový nádych a doplňte ho moderným konferenčným stolíkom so zlatým akcentom. Ako čerešničku na torte do miestnosti zakomponujte krištáľový luster.

3 ↓ Paleta modrastých šedých farieb, vyblednutej hríbovej, čerstvo bielej a slonovej kosti reprezentuje neoklasicistickú eleganciu, ktorú zastupuje najmä bohatá modrá farba v podobe zamatu. Spolu s prítomnosťou moderného umenia vytvorí v priestore náboj, ktorý rozprúdi v okolí pozitívnu energiu.

4 ↓ Netradičný interiér vám pomôžu dosiahnuť výrazné farby. Takáto voľba je však len pre odvážnych, preto k zariadeniu interiéru treba pristupovať obzvlášť uvážene. Ako správne nakombinovať námornícku modrú, citrónovo žltú a smaragdovo zelenú? Použite ich na textil, čalúnenie a koberec a všetko ostatné ako steny, nábytok a podlahu voľte striktne v neutrálnych farbách. Ak ste sa rozhodli pre túto farebnú schému, je dôležité veľmi dôkladne rozdeliť priestor na jednotlivé zóny s dôrazom na zachovanie správneho pomeru hodnôt farebnosť verzus neutrálnosť.

 

Čomu sa vyvarovať pri zariaďovaní obývačky?

Nech už je váš rozpočet akýkoľvek, cieľom zariadenia vašej obývačky ostáva za každých okolností dosiahnuť v jej priestore krásu, harmóniu a výnimočnú hodnotu. Možnosti ako z nej vyčarovať idylickú izbu je nespočetne veľa, aby ste však naplnili zámer, vyhnite sa nasledovným chybám:

1. Hromadne reprodukované umenie - Vizuálnu stimuláciu a pridanú hodnotu do každého priestoru prinesie zaručene umenie. Obzvlášť obývačka je predurčená na demonštráciu kultúrneho vkusu obyvateľov domu. Z toho dôvodu nenakupujte reprodukované výtlačky slávnych diel ani lacné obrázky s gýčovými motívmi, pretože vašu obývačku premeníte na negustióznu miestnosť. Práce veľkých majstrov môžete pokojne ponechať naďalej v múzeách, hľadajte však cenovo dostupné a pritom originálne diela umelcov, ktoré vdýchnu vášmu domovu neopakovateľnú estetiku.

2. Zariaďovacie zostavy - Je jednoduché ísť do nákupného centra a kúpiť sediacu zostavu 3+2+1, obývačkovú stenu alebo iný komplet a sadu nábytku. Toto však nepredstavuje spôsob, ako dosiahnuť štýlový a originálny interiér. Tieto zostavy možno pôsobia v obchode atraktívne, no potláčajú akúkoľvek kreativitu, čím vám útulný domov rozhodne nevytvoria. Zjednocovaním štýlov, kombinovaním textílii a materiálov sa k cieľu priblížite oveľa bližšie ako prostredníctvom predpripravených zostáv.   

3. Krémová romantika - Krémová farba asi nikdy nevyjde z módy, no tak ako je nadčasová, je aj nudná. Hoci neutrálne farby zastupujú súčasnú paletu odtieňov moderného interiéru,  jej ponuka je naozaj široká, preto sa neobmedzujte a zvoľte si jeden z menej tradičnejších. Vaša obývačka sa vám odvďačí atraktívnym vzhľadom.

4. Neprirodzene romantické a opozerané dekorácie - Existuje množstvo doplnkov, ktoré vás oslovia v drobných kamenných obchodíkoch s mierne infantilným romantickým sortimentom, no kukučkové hodiny, vintage dekorácie, tabuľky s nezmyselnými výrokmi či kvetinkové motívy nie sú rozhodne to, čo si váš moderný obývací priestor žiada. Tieto predmety možno uspejú v dievčenskej izbe alebo na povale u babičky, no ak chcete dosiahnuť elegantnú reprezentatívnu obývačku, zďaleka sa im vyhýbajte.

5. Jedna téma - Vyvarujte sa monotónnemu štýlu a konkrétnej tematike. Tá je vhodná jedine do chlapčenskej či dievčenskej izby pre dieťa do 13-teho roku života. Namiesto zariadenia sledujúceho spoločný motív sa sústreďte na mixovanie štýlov. To je korektný prístup na dosiahnutie originálnej nadčasovej obývačky.

AUTOR: PG v spolupráci s RB

FOTO: Archiv redakcie