https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KUCHYŇA

redakcia

VARNÉ A SPOLOČENSKÉ CENTRUM DOMÁCNOSTI

Kuchyňa je priestor, ktorý si na rozdiel od zvyšku interiéru vyžaduje vysoko diferencovaný prístup. Je to predovšetkým pracovná miestnosť kladúca silný dôraz na funkčnosť a ergonómiu. Moderný spôsob života  však spôsobil, že kuchyňa už nie je len ohniskom prípravy jedla, ale stala sa sociálnym centrom rodinných aktivít a spoločenských udalostí. To sa odrazilo aj na celkovom návrhu moderných konceptov presadzujúcich popri praktickosti aj komfort, pohodu a dizajn. S dizajnérkou Renátou Botev sme sa v rámci ďalšieho dielu seriálu o interiérovom dizajne tentoraz hlbšie pozreli na dôkladný návrh kuchyne.

Pri zámere realizovať novú kuchyňu je prvým a najdôležitejším krokom naplánovať usporiadanie čiže dispozíciu, a to spôsobom, ktorý bude zodpovedať vášmu životnému štýlu a tiež danému priestoru. Hoci v súčasnosti sa usporiadaniu nábytku v interiéroch nekladú žiadne medze, v prípade kuchýň je ich dispozícia limitovaná piatimi zaužívanými typmi, z ktorých každý prináša užívateľom isté výhody.

Lineárna kuchyňa

Ide o základný model kuchyne, kedy je kuchynská linka umiestnená pozdĺž steny. Nachádza uplatnenie najmä v úzkych miestnostiach a priestoroch s viacerými okennými a dverným otvormi, v dôsledku čoho sa steny izby dajú využiť len čiastočne. Lineárna kuchyňa je však bežným riešením aj pri realizácii kuchynských ník alebo kútov, ktoré slúžia ako špeciálny odkladací alebo pracovný priestor v rámci väčšej kuchyne alebo jedálne. Pri takomto type kuchyne je dôležité dbať na to, aby boli jednotlivé pracovné zóny zoradené v správnom poradí: chladnička (potravinová skriňa) - drez - varič, pričom je potrebné ponechať medzi nimi voľnu pracovnú plochu o šírke cca 60 cm. Takto zostavená linka by v ideálnom prípade mala dosahovať 3 metre. Pri menšej dĺžke bude zostava príliš stiesňujúca a v opačnom prípade sa pri varení veľa nabeháte.

Kuchyňa v tvare L

Takto tvarovo riešená kuchyňa sa javí oproti lineárnej oveľa praktickejšia a efektívnejšia. Pomocou nej možno jednoduchšie dosiahnuť v kuchyni ergonómiu, a teda rozmiestniť pracoviská do pomyselného trojuholníka, a tým zabezpečiť plynulosť pri varení a príprave jedla. Kým roh kuchynskej linky na jednej strane prináša ergonomické výhody, problematické môže byť jeho vybavenie a ľahký prístup. Dnes však trh ponúka šikovné výsuvy a vnútorné vybavenia skriniek, ktoré vám umožnia roh plnohodnotne využívať.

Kuchyňa v tvare U

Kuchynská linka v tvare U obklopuje kuchára rovnako z dvoch strán a to mu umožňuje využiť počas prípravy jedla plynulo a bezpečne maximálne plochu celej kuchyne, čo je základným atribútom funkčnej a vysoko praktickej kuchyne. Každej zo strán takto tvarovanej linky možno určiť osobitnú funkciu, a tým zabezpečiť, že chladnička, drez a sporák budú v optimálnej vzájomnej vzdialenosti a polohe.  Pri takejto dispozícii je pravdepodobné, že jedno z ramien linky bude prechádzať popod okno, čím v miestnosti zaistíte dostatočný prísun denného svetla. Ideálne je preto v tejto časti umiestniť najexponovanejšiu pracovnú plochu.

Z hľadiska ergonómie predstavuje tento typ dispozície ideálne riešenie, no v prípade uzavretých miestností je zamedzená možnosť integrovať do takéhoto priestoru jedálenský stôl. Ten si žiada samostatnú miestnosť a vizuálne prepojenie s kuchyňou napríklad pomocou okienka.

Paralelná kuchyňa

Kompozičné riešenie paralelnej kuchyne vyhovuje predovšetkým veľkorysejším priestorom a prechodným miestnostiam, kde na jednej strane sa nachádzajú vstupné dvere a na druhej balkón, prípadne ďalšia miestnosť, ideálne jedáleň. Z ergonomickej a funkčnej stránky prináša paralelná kuchyňa užívateľovi rovnaké pozitíva ako kuchyňa v tvare L alebo U, vyhnete sa však pritom komplikovaným rohovým riešeniam skriniek. Je preto najčastejšou voľbou profesionálnych kuchárov a ľudí, ktorí sa v kuchyni pohybujú viac ako 4 hodiny denne. V rámci pohodlnej manipulácie so skrinkami a optimálnej blízkosti jednotlivých zón by vzdialenosť medzi protiľahlými linkami mala byť 120 cm.

OTVORENÝ PRIESTOR

V posledných rokoch kuchyňa prestala byť len miestom prípravy jedla. Stal sa z nej viacúčelový priestor, v ktorom varíme, stolujeme, zabávame sa, oddychujeme, pomáhame deťom s domácimi úlohami či dokonca pracujeme. Je to predovšetkým odraz hektického spôsobu dnešného života, ktorý sa prejavil aj v moderných konceptoch kuchýň, a to v podobe otvorených návrhoch, kedy je spolu s kuchyňou v jednom priestore integrovaná aj jedáleň a obývačka. Takéto otvorené dispozície si žiadajú jednotlivé zóny čiastočne vizuálne predeliť pomocou rôznych funkčných prvkov, ktoré typológiu kuchýň rozširujú o ostrovné a polostrovné typy.

Ostrovné kuchyne

Ústredným bodom takejto kompozície je inštalácia ostrova, ktorý plní úlohu akéhosi multitaskingového objektu kuchyne. Slúži predovšetkým ako pracovná plocha, ale aj sociálny uzol. Je to raňajkový pult, večerný bar, ale aj pracovný či hrací kútik detí, keď chcete, aby boli vo vašej blízkosti, keď varíte. S novou generáciou integrovaných odsávačov do stropu možno z ostrovčeka urobiť hlavné varné centrum. Môže však slúžiť ako malá vinárnička či ohnisko spoločenského diania, okolo ktorého sa koncentruje rodina a priatelia pri príprave spoločnej večere či obeda.

Magický trojuholník

Bez ohľadu na typológiu kuchyne a jej dispozíciu, by mala byť určujúcim a smerodajným prvkom každého návrhu ergonómia kuchyne, ktorá je dokonale vyjadrená prostredníctvom tzv. magického trojuholníka. Je dokonalým nástrojom pre dosiahnutie optimálneho usporiadania troch základných prvkov - chladničky, sporáka a umývadla. Každý z nich sa musí nachádzať v hrotoch trojuholníka, ideálne rovnoramenného. Dodržaním takého usporiadania udržíte najpoužívanejšie oblasti kuchyne v tesnej blízkosti, a tým bude pracovná činnosť v nej maximálne pohodlná.

Aby bol v kuchyni poriadok

Poslednou fázou v návrhu konceptu kuchyne je výber vhodných typov skriniek a zásuviek s ohľadom na vytvorenie dostatku miesta pre všetok riad a kuchynské náčinie. To by malo mať svoje stabilné uskladnenie v blízkosti predmetnej zóny. Hrnce a panvice uložte čo najbližšie k varnej doske a rúre, nože a dosky na krájanie zas k pracovnému centru. Ak preferujete minimalistický elegantný koncept kuchýň, jednotu a kontinuitu kuchynskej linky podporíte vhodným systémom vnútorného usporiadania zásuviek a skriniek pomocou šikovných deliacich prvkov a priečok, vďaka ktorým budete mať v kuchyni dokonalý prehľad a poriadok. Žiadne nadbytočné náčinie neostane na očiach a nebude narúšať výraz vašej kuchyne. Popularite sa tešia panelové skrinky, ktoré zvýšia komfort používania hornej časti linky. Možno ich vybaviť elektrickým výsuvom,  a tým ešte viac uľahčiť otváranie. Mať veci doslova po ruke vám tiež umožnia otvorené police, treba však počítať s tým, že tým narušíte jednoliaty výraz kuchyne, ak je vaším cieľom elegantná minimalistická kuchyňa. Na druhej strane dodajú kuchyni charakter obytnej izby a do istej miery ju prevzdušnia. Výsledky jedného prieskumu dokonca potvrdili, že ak máte kuchynské náčinie na očiach, núti vás to podvedome viac variť a pripravovať si jedlo doma.

Dizajn podporený funkčnosťou

Ostáva už len zvoliť správny dizajn vhodným výberom materiálu skriniek a ich povrchovej úpravy. Materiálová ponuka pre vyhotovenie moderného konceptu kuchyne je naozaj široká. Možno sa rozhodnúť pre sklenené výplne dvierok alebo staviť na jeden z výrazových čŕt súčasných materiálov.

Nestarnúcim trendom sú drevené koncepty kuchynskej linky. Vďaka organickosti a atraktivite dreva pôsobí takýto návrh útulne a teplo. Obľube sa v súčasnosti tešia svetlé odtiene a buď bielené alebo až do čierna morené drevo.

Na popredných priečkach pomyselného rebríčka typov kuchýň sa niekoľko rokov udržuje nerezová kuchyňa. Lákavý je najmä jej elegantný luxusný vzhľad a aj keď má svoje miesto skôr v gastronomických zariadeniach, svojich zástancov má aj v privátnom sektore. Nerezová oceľ je ušľachtilý materiál, nepodlieha korózii a má vysoko reprezentatívny a elegantný charakter. Pomocou náterov možno dosiahnuť jej hladký, polomatný či pololesklý povrch. Akékoľvek nečistoty a škrabance sú však na ňom okamžite viditeľné a aj keď je jeho údržba jednoduchá, o to častejšie ju budete musieť vykonávať. Ak ste však podľahli jej šmrncu, zjemniť jej industriálny charakter možno pomocou drevenej pracovnej dosky alebo častí skriniek vyhotovených práve z dreva.

 

Mechanicky odolné a úhľadné riešenie kuchyniam poskytuje laminát. Dnes je tento materiál na vysokej kvalitatívnej úrovni a ako stvorený pre úpravu namáhaného nábytku, akým sú kuchynské skrinky.  Umožňuje akékoľvek farebné úpravy až po verné napodobeniny prírodných organických dekorov. Sofistikovane nechá vyniknúť úchytky, pracovnú dosku a ďalšie elementy.

 

 PRAKTICKÉ RADY DIZAJNÉRKY RENÁTY BOTEV

Pracovná doska a zástena

Skrinky udávajú tón kuchyne, pracovná doska a zástena zas dodajú kuchyni individualitu. Budú odrazom vašej osobnosti, preto pri výbere týchto prvkov popustite uzdu kreativite, no ostaňte dostatočne realistický. Vyberajte materiál, ktorý najviac zodpovedá vášmu životnému štýlu. 

Preferujete dosku z prírodného dreva, na ktorej môžete slobodne krájať a spracovávať suroviny, no neviete, či budete mať dostatok času na jej dôkladné pravidelné čistenie? Páči sa vám mramor, no obávate sa škvŕn, ktoré do seba časom nasaje? Zvážte viacero faktorov a nenechajte sa zviesť prvoplánovým rozhodnutím.

Klasickým a zaručeným riešením je vyhotovenie pracovnej dosky a zásteny z maloformátových obkladačiek. Voľbou identického materiálu na pracovnú plochu a zástenu dosiahnete zaručený úspech. Pri zástene však máte k dispozícii viacero možností kreatívnej realizácie prostredníctvom kameňa, tapety či kaleného skla.  

Dres a batéria

Pri výbere drezu sa zamerajte predovšetkým na jeho rozmery. V rámci vysokej úrovne funkčnosti a pohodlného umývania riadu voľte dostatočne hlboký variant. Materiál prispôsobte štýlu kuchyne a vašej požiadavke na údržbu. Veľkým prínosom je vybavenie drezu drtičkou na spracovanie organického odpadu. Súčasná ponuka batérií vám umožní zladiť kuchyňu aj v tomto smere. Moderná kuchyňa volá po hladkých líniách, klasická zas po romantickejších tvaroch.

Osvetlenie a úchytky

Keďže kuchyňa je predovšetkým pracovným priestorom, vyžaduje si dostatočné a správne nadimenzované osvetlenie. Zamerajte sa predovšetkým na zabezpečenie svetla pre pracovnú dosku, no nezabúdajte na náladové svetlo, ktoré dotvorí atmosféru, ak v kuchyni práve stolujete alebo sa zabávate s rodinou a priateľmi.

Aj keď moderné trendy preferujú hladké dvierka a otváranie pomocou vyfrézovaných prvkov, úchytky

dokážu vizuálne pozdvihnúť i lacnejšiu kuchyňu na nepoznanie. Pred tým, ako nejaké kúpite, chyťte si ich do ruky a dôkladne ich ohmatajte, pretože praktickosť tvaru je v tomto smere dôležitejšia ako samotný dizajn.

Podlaha

Vysokolesklá podlaha alebo dlažba z kameňa dokáže opticky zväčšiť priestor kuchyne. Okrem toho podporuje jej ľahkú údržbu. Ak však preferujete nežnejší podklad pod nohami v miestnosti, kde trávite veľa času, rozhodnite sa pre montáž drevenej alebo laminátovej podlahy. 

 

fotky: archív redakcie