Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

Dom plný dizajnu a umenia

21.2.2017 - Stavba rodinného domu je zosobnením hravého dizajnu s funkčnosťou. Jednoduché línie sa nesú naprieč celou realizáciou a dodávajú jej zmyselnosť. Predstavujeme vám rodinný dom Červené Pečky z dielne hipposdesign.

Rodinný dom Červené Pečky bol navrhnutý pre grafického dizajnéra. Zadanie znelo jasne: „Chceme jednoduchý funkčný dom, v ktorom sa budeme zdržiavať prevažne cez víkend, no niekedy ostaneme aj dlhšie.“

Základnou požiadavkou bola priestranná knižnica, do ktorej sa zmestí nekonečný počet kníh, čo sa autorom stavby podarilo dôsledne naplniť. Rovnako sa museli vysporiadať s požiadavkou zadávateľa vo forme vytvorenia idylického miesta pre prácu a jednoduchého prístupu k parkovaciemu miestu pred domom.

Celý projekt sa vydal koncepciou hry s analógiou bieleho listu papiera, ktorý si bude rodina postupne vyfarbovať svojou prácou a zbierkou umení svojich priateľov výtvarníkov. Keďže majiteľka domu pracuje s porcelánom a syn je vášnivým fotografom, boli tieto atribúty tvorivosti základným prvkom projektu.

Dom je uzavretý smerom do verejného priestoru, avšak maximálne otvorený do záhrady juhozápadnej orientácie, vďaka čomu si možno vychutnať chutné pokrmy priamo na terase.

Dominantu interiéru tvorí už spomínaná knižnica prerastajúca skrz dve poschodia so vstavaným krbom a tromi kruhovými „svetlíkmi“  v strope. Prostredníctvom týchto otvorov je zabezpečený do domu prívod denného svetla a zároveň sú rodine umožnené očarujúce pohľady na nočnú oblohu priamo z pohoviek od nimi. Počet svetlíkov bol v tomto prípade zvolený symbolicky vzhľadom na počet rodinných príslušníkov, ktorý budú tento dom využívať.

Na prvom poschodí sa nachádza kuchyňa s jedálňou, ktoré paralelne nadväzujú na obytný priestor. V prípade, že vyžadujete súkromie je možné tento priestor opticky oddeliť posuvnými dverami. V dome sa nachádza práčovňa, sklad a malá kúpeľňa s toaletou. Celé podlažie je v priamom kontakte so záhradou plnou ovocných stromov.

Druhé poschodie zahŕňa dve spálne, pracovňu a taktiež kúpeľňu, no tentokrát už väčších rozmerov. Dekor kúpeľne je tvorený originálnymi 3D reliéfnymi obkladmi navrhnutými a vyrobenými samotnou majiteľkou domu, čo im pridáva na exkluzivite.

Tienenie domu je riešené exteriérovými screenovými roletami integrovane ukrytými do fasády, čím pri pohľade nepôsobia rušivo a vizuálne ladia s exteriérom.

Architekt: hipposdesign

Realizácia: 2012-2016

Zastavaná plocha domu: 105m2

Úžitková plocha domu: 200m2

www.hipposdesign.com

Autor: Tereza Millová

Foto: Filip Šlapal

 

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie