Hotel International

MÚZEUM FILMU V TALLINNE, KTORÉ SVOJÍM VZHĽADOM VYRÁŽA DYCH

16.5.2018 - Naprojektovať a postaviť vkusnú modernú stavbu, ktorá bude zasadená medzi historickými budovami, môže byť celkom tvrdý oriešok. Na pobreží Baltského mora sa to však pri stavbe filmového múzea v Tallinne podarilo. Obrovskou mierou k tomu prispela spoločnosť Ruukki, ktorá sa postarala o neprehliadnuteľný vzhľad fasády múzea.

Stavbe predchádzali dôležité diskusie s architektmi, projektantmi a developermi, aby sa vybral ten najvhodnejší materiál a správne riešenie výstavby. Mali byť použité len prírodné materiály a cieľom bolo dosiahnuť klasický a minimalistický vzhľad. Preto voľba padla jednoznačne na prírodný materiál Cor-Ten.

Oceľ Cor-Ten sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Tento materiál neustále mení svoj vzhľad a štruktúru – vytvára si ochrannú patinu. Patina je najskôr červenohnedá a časom dosiahne tmavší odtieň. Vďaka tomu získala budova filmového múzea naozaj nezameniteľný charakter. Použitý materiál navyše prispieva k filozofii udržateľnej stavby a umožňuje znížiť náklady na údržbu.

Moderná stavba sa nachádza v areáli estónskeho múzea histórie, v ktorom sú najmä starobylé budovy. Nové múzeum sa od nich odlišuje, ale zároveň nenarúša špecifický ráz objektu. Citlivo zvolený materiál fasády krásne spája moderný patinovaný vzhľad s historickým okolím.

Stavebné práce sa začali začiatkom roka 2015 a posledná dodávka bola zaslaná až takmer po dvoch rokoch. Na stavbu sa dodalo približne 2 500 m2špeciálnych lamiel Cor-Ten. Výsledkom je zaujímavý povrchovo členitý a zároveň ucelený vzhľad budovy. Toto riešenie a detaily montáže vznikli spoluprácou Ruukki a architektov z BOA OÜ v Tallinne.

 

Filmové múzeum v Tallinne je jednou z najvýraznejších verejných budov, ktoré boli koncom roka 2017 otvorené. V regióne pobaltských a škandinávskych štátov je to dokonca jediná budova, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre múzeum filmu. História estónskeho filmu je bohatá a píše sa už od roku 1912. Na 600 m2 výstavnej plochy môžu návštevníci poznávať filmové poklady krajiny. Nachádza sa tu aj malé filmové štúdio a kino so vzdelávacími miestnosťami.

Múzeum je uprostred krásneho parku Maarjamäe Palace. Vedie k nemu originálny červený chodník, ktorý má predstavovať červený koberec. Keď budete po ňom kráčať k múzeu, budete sa cítiť ako hviezda strieborného plátna. Cesta je navyše lemovaná umeleckými dielami, ktoré odkazujú na tvorbu estónskej kinematografie.

S použitím prírodného oceľového materiálu Cor-Ten sa podarilo vytvoriť výrazný architektonický prvok, ktorý dokonale zapadá do historicko-moderného areálu. Ak vás tento materiál zaujal, prečítajte si o ňom viac na www.ruukki.com/svk/cor-ten.

 

"Dizaj­néri vytvá­rajú poria­dok v cha­ose. Dokážu jasne komu­ni­ko­vať myš­lienky pro­stred­níc­tvom orga­ni­zo­va­nia a mani­pu­lo­va­nia slov a obráz­kov. "
Jeff Veen
Autor

Informácie